Problematyka ciała w adolescencji

Problematyka ciała w adolescencji

Ciało nie jest tylko tym, co boli, podoba się lub się nie podoba. Ciało jest czymś, co się ma. Nie będzie nigdy ani zgodne, ani tożsame z nami. Co robić z ciałem? Czy ciało można opowiedzieć? Przepisać, zignorować? 

W adolescencji nie chodzi o to, aby poznać własne ciało i zgodzić się na jego zmianę. Nastąpi ona niezależnie od zgody, a człowiek również w dorosłym życiu będzie musiał się ze swoim ciałem mierzyć. Istotne jest to, co ciało mówi, czego jest świadkiem, czego jest nośnikiem. Ciało „nabywamy” we wczesnym dzieciństwie, później z niego korzystamy, aby następnie w adolescencji czasem go nie rozpoznawać. Czyż nie stąd bierze się przeglądanie się nastolatków w lustrze? To nie tylko narcyzm, młodzieńczy egocentryzm. Adolescent patrzy w lustro, gdyż nie rozpoznaje siebie. Jego ciało nosi zapis historii, doświadczeń, specyficznych tylko dla niego i nikogo innego. Historii, która towarzyszy mu od pierwszych chwil życia, a w okresie adolescencji budzi się na nowo i daje świadectwo temu, co nie działa i nie daje się opracować.

W proponowanych zajęciach wykładowo-seminaryjnych uczestnicy zostaną zaproszeni do przyjrzenia się kwestii cielesności w adolescencji od strony indywidualnej historii pacjenta.

Grupa docelowa
studenci, psycholodzy, pedagodzy, psychoterapeuci
Prowadząca
Małgorzata Ławniczek
Czas trwania
4 godziny zegarowe
Forma prowadzenia
na żywo, online
Charakter zajęć
wykładowo-seminaryjny
Cena
350 PLN
Zgłoszenia
kontakt@projektpsychoterapia.pl
Data i godzina
do ustalenia z uczestnikami